Так капітально канал Верке дотепер ще не чистили

Хто б що не казав, але канал Верке, який протікає через Берегове з 1892-го року (саме тоді його угорці збудували для поселення, яке єдине із закарпатських міст/райцентрів не має своєї річки – найближчі: Боржава та Тиса), так капітально чистять уперше. І це завдяки настирливості нинішнього очільника ОТГ Золтана Бабяка, який, як і всі містяни, вважає цю проблему найгострішою, архіважливою для прикордонного Берегового. Бо тут – екологія, довкілля, здоров'я людей, а нечистоти, крім усього іншого, дуже негативно впливають на природу, несуть сморід тощо. Вода у цій рукотворній річці, що бере початок в голубій артерії Боржава однойменного села, куди роками, якщо не десятиліттями, скидають чи зливають хто що хоче, отруйна та ледь не «мертва». В ній немає ані рибки, навіть бобрів, як колись, не видно. Наші предки, які копали Верке й у межах міста акуратно дно вимощуючи камінням, навіть сходи через кожні 50 метрів викладали, і гадки не мали, які проблеми, «війни» зі засміченням і очищенням матимуть нащадки. Себто, ми з вами...
Попередники нинішнього мера також бралися за розв'язання цього непростого питання, і не раз. Але ніхто не мав реальної уяви, як практично підійти до втілення в життя цього важливого завдання. Пригадую, що пробували чистити якимись звичайними підручними засобами, але це тридцять років тому виглядало наївно: вила, тачки, вози, рибальські чоботи для циган ефекту не дали. Потім залучили якогось «всюдихода-амфібію», зокрема, експеримент тривав на старому пляжі, але це також не мало перспективи. Були ще якісь наміри, проєкти... Засідали комісії, складали плани, та всюди виникали фінансові труднощі. І тільки зараз це вдалося вирішити: якоїсь осені, ще до коронавірусу та війни, відбулася презентація цього дійства – у скверику навпроти колишньої української гімназії. Високопосадовці зі сусідньої країни пообіцяли дати гроші й питання з очищенням Верке остаточно вирішити. Я теж там був і статті про запалення «зеленого світла» з урядового боку для медіа готував. Усе підсумував тодішній мер і кандидат на посаду міського голови в одній особі З. Бабяк: канал протягом наступної каденції будуть чистити. Так і сталося: влітку 2023 року ці трудні, але необхідні роботи розпочалися...
На цю тему я тепер зробив сотні фотографій, переговорив з багатьма різними людьми, і всі в основному дали позитивну оцінку очищенню Верке, довжина якого 33 кілометри, 10 з яких у межах міста. Центральна частина – найскладніші в технічному плані місця. Від спортбази «Закарпаття» до Мочолівського мосту – малі місточки, згини, переходи, обриви, дерева, всілякі забудови прибережної зони: це вимагає неабиякої вправності працівників. В основному працюють два механізми: гусеничний і екскаватор на колесах. Останній – немов віртуоз чи жонглер, ківш чи інші прилади можуть працювати у найнеочікуваніших режимах і проєкціях. До того ж не тільки на березі, але й посеред води.
Хоча деяким особам-крикунам такі методи явно не подобаються, вони вимагають добуті екскаваторами нечистоти, мул, рештки всякого мотлоху вивозити за місто. Враховано й це. Хоча зараз таке неможливо, та й місто заллють нечистотами, з приводу чого лунають словесні баталії. Однак днями з вуст мера було сказано, що й у цьому аспекті буде знайдено вірне рішення. Такий алгоритм дій містян повинен заспокоїти. Так думаю я і більшість берегівчан.
Укотре зазначаю: проблема очищення Верке – дуже складна. У цьому переконалися всі. Після названих робіт доведеться зрозуміти, що, крім водовідведення, каналізації, де їх взагалі немає, слід подбати, аби не викидувати у канал сміття, зливати бруд, бо цим самим фактично ми самі шкодимо. Згадайте: чисто там, де не смітять.
Насамкінець зазначу: очищенням каналу, на якому берегівчани колись відпочивали, купалися, плавали, змагалися на байдарках, каное, човнах, займаються дуже совісні люди з ужгородської фірми «Ковтехбуд». Коли екскаватор виконавця переїжджав з місця на місце, то під гусениці кидали скати, аби вагою не понівечити асфальтове покриття.
Можна трактати писати, як триває цьогорічна епопея з очищення колись красуні Верке. Головне, що справа в русі. Нині ж заспокоймося, даймо змогу робити те, що заплановано фахівцями. У житті взагалі немає нічого ідеального, а наведення ладу у водах «гнилого» каналу – це діло архіскладне. Не вийде з першого разу, влада має шанс свої дії продублювати.